Τετάρτη 9 Ιανουαρίου 2019

12η Αγωνιστική Β Εθνική 2018-19 Βορράς

Πέρασε και από….. το Βόλο το Ανατόλια  επικρατώντας της Νίκης Βόλου με 84-76. Οι φιλοξενούμενοι με πρωταγωνιστή τον Καραποστόλου που πέτυχε 40 πόντους με εννέα τρίποντα (28 πόντους στο πρώτο ημίχρονο) ήταν από την αρχή μπροστά στο σκορ ( η διαφορά έφτασε και τους 15 πόντους) και έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο προηγούμενοι με  46-34. Στα τελευταία λεπτά η Νίκη βόλου προσπάθησε και μείωσε μέχρι τους 5 πόντους 71-76…. 1.43 πριν το τέλος…. αλλά απάντησε ο Καραποστόλου και ο Αμπατζάς για να  τελειώσει το παιχνίδι 84-76 υπέρ του  Ανατόλια!!!

Στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας συνεχίζει το Αγρίνιο που κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της Γέφυρας και να επικρατήσει με 74-65. Η ομάδα της Γέφυρας μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και το τέλος του πρώτο δεκάλεπτου την βρήκε μπροστά στο σκορ με 22-12 και το ημίχρονο με 38-30. Στο ξεκίνημα του τρίτου δεκάλεπτου η ομάδα του Αγρινίου έκανε ένα σερί 12-2  και πέρασε μπροστά στο σκορ…για να τελειώσει το τρίτο δεκάλεπτο προηγούμενη με 7 πόντους (54-47). Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο ΑΟ Αγρινίου διατήρησε την διαφορά και επικράτησε με 74-65. Για τους γηπεδούχους ξεχώρισαν  ο Μιχάλογλου με 20  πόντους  και ο Μήτσου με  17, για τους φιλοξενούμενους ο Αποστολίδης με 17 πόντους!!!

Σπουδαίο διπλό για την ομάδα της Προποντίς με αντίπαλο τον Φαίακα Κέρκυρας, με 74-68 στο ΕΑΚ Κέρκυρας. Από την πρώτη περίοδο η ομάδα της Προποντίδας πήρε κεφάλι στο παιχνίδι με 13-9 στο πρώτο δεκάλεπτο και 33-28 στην ανάπαυλα. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Φάιακας με κάποια ξεσπάσματα πλησίαζε στο σκορ αλλά οι παίκτες της Προποντίδας….έβρισκαν λύσεις να απαντήσουν……για να φτάσουν στο μεγάλο διπλό με 74-68!!!
Πρώτοι σκόρερ για την ομάδα του Φαίακα  οι  Ματενίδης (17) και Πεταλωτής (16) , ενώ, για τους νικητές οι Σικαλίδης (21) και Τσακαλέρης (18).

Μεγάλη εκτός έδρας νίκης πέτυχε και ο Έσπερος Λαμίας με αντίπαλο το Στρατώνι με 76-65. Ο Έσπερος ήταν από την αρχή μπροστά στο σκορ, προηγήθηκε με 24-19 στο πρώτο δεκάλεπτο και 39-32 στο ημίχρονο αλλά  το Στρατώνι με αντεπίθεση πήρε  το προβάδισμα στο τέλος της τρίτης περιόδου με 55-53. Ο αγώνας εξελίχθηκε σε θρίλερ ……με τους παίκτες του Εσπέρου να πανηγυρίζουν στο τέλος την σπουδαία νίκη με 76-65. Κορυφαίος για τους νικητές ο Κατσαρές με 27 πόντους ενώ από τους ηττημένους ο Δασκαλόπουλος με 18.

Την δεύτερη του νίκη στο πρωτάθλημα πέτυχε ο ουραγός Μακεδονικός που επικράτησε του Ερμή Λαγκαδά με 65-62. Το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο και καμία από τις δύο ομάδες δε μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ για να λήξει το πρώτο ημίχρονο με την ομάδα του Μακεδονικού προηγούμενη με 32-30. Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Μακεδονικός μπήκε δυνατά και με ένα σερί 11-3 πήρε διαφορά 10 πόντων 4.13 πριν από την λήξη του δεκαλέπτου. Το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου βρήκε τον Μακεδονικό μπροστά στο σκορ με 51-42. Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι παίκτες του Ερμή μπήκαν δυνατά και με ένα σερί 14-2  κατάφεραν να περάσουν μπροστά στο σκορ με 56-53 4.56  πριν από την λήξη του παιχνιδιού. Από εκείνο το σημείο και μετά το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο με τον Ερμή μπροστά 62-61….. 55,5  δεύτερα πριν από την λήξη του παιχνιδιού.  Καλάθι από την ομάδα του Μακεδονικού και 63-62  28 δεύτερα πριν από την λήξη. 65-62 με βολές για τον Μακεδονικό…..6,5 δεύτερα πριν την λήξη του παιχνιδιού. Τελευταία επίθεση με επαναφορά μισού γηπέδου για τον Ερμή αλλά άστοχο σουτ τριών πόντων και νίκη για τον Μακεδονικό με 65-62!!
Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ο Κουντουράτζογλου με 18 και για τους ηττημένους  ο Μάρουσιτς με 16 και ο Γκαμούρας με 14.

Η 12η αγωνιστική  παρότι αναβλήθηκε στις 5/1/19 δεν ολοκληρώθηκε ούτε και την Τετάρτη 9/1/19, καθώς οι κακές καιρικές συνθήκες οδήγησαν στην αναβολή των αναμετρήσεων ΓΣ Φαρσάλων-ΧΑΝΘ, Φίλιππος Βέροιας – Ίκαροι Σερρών και Μαχητές-Ελευθερούπολη για τις 16/1/19.