Τετάρτη 27 Μαρτίου 2019

Ανασκόπηση Β Εθνική Βορράς 23η Αγωνιστική

Άνετη νίκη για το πρωτοπόρο Ανατόλια επί του Έσπερου Λαμίας με 92-73. Το κολέγιο πήρε από την αρχή τα ηνία στο παιχνίδι και στο 10΄ ήταν μπροστά με 25-17, ενώ στο ημίχρονο προηγήθηκε με 47-36. Στην επανάληψη δεν άλλαξε κάτι στην εικόνα του παιχνιδιού και η ομάδα του Γκαϊτατζή πήρε την νίκη με 92-73. Για τους νικητές που είχαν 5 παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων και ευστόχησαν συνολικά σε 16 τρίποντα, ξεχώρισε ο Γαλανίδης με 17 πόντους και 5 τρίποντα ενώ για τους ηττημένους που ευστόχησαν σε 12 τρίποντα ξεχώρισε ο Παπαργυρόπουλος με 16 πόντους και 3 τρίποντα.

Επιστροφή στις νίκες για το Αγρίνιο που κέρδισε τους Μαχητές με 70-57 και παραμένει στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 19-12 στο πρώτο δεκάλεπτο αλλά οι φιλοξενούμενοι έκαναν την αντεπίθεση τους στο δεύτερο δεκάλεπτο και οι ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με την ομάδα του Διαμαντάκου μπροστά στο σκορ με 30-28. Στην επανάληψη το Αγρίνιο ανέβασε την απόδοση του και το τρίτο δεκάλεπτο έληξε 50-37 υπέρ του. Στην τέταρτη περίοδο η διαφορά διατηρήθηκε σε διψήφιο αριθμό με τους Αγρινιώτες να φτάνουν στην τελική επικράτηση με 70-57. Για τους νικητές που είχαν 4 παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων πρώτος σκόρερ ήταν ο Μιχάλογλου με 21 πόντους ενώ για τους ηττημένου ξεχώρισε ο Ελευθεριάδης με 17 πόντους.

Ο ΓΣ Ελευθερούπολης νίκησε το Στρατώνι 75-64 και παραμένει στην τρίτη θέση της βαθμολογίας. Η πρώτη περίοδος έληξε 17-16 υπέρ της ομάδας του Παπαδόπουλου και το πρώτο ημίχρονο βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες, 38-38. Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι με ένα επιμέρους σκορ 20-11 πήραν διαφορά 9 πόντους για να λήξει η τρίτη περίοδος με 58-49 υπέρ τους. Στην τέταρτη περίοδο δεν άλλαξε κάτι στην εικόνα του παιχνιδιού και η Ελευθερούπολη πήρε την νίκη με 75-64. Για τους νικητές που είχαν 6 παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων ξεχώρισε ο Γκέλιος με 13 πόντους ενώ για τους ηττημένους πρώτος σκόρερ ήταν ο Δασκαλόπουλος με 19 πόντους.

Νίκη και για τον Φίλιππο Βέροιας επί της Νίκη Βόλου με 69-63. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και με σωστές επιλογές στην επίθεση έφτασαν τη διαφορά μέχρι τους 10 πόντους (12-22) για να λήξει τελικά το πρώτο δεκάλεπτο με 19-25. Στην δεύτερη περίοδο η ομάδα της Βέροιας βελτίωσε την άμυνα της ισοφάρισε στο 14΄σε 28-28 και πήρε το προβάδισμα με 34-30 για να λήξει το πρώτο ημίχρονο με σκόρ 37-34 μετά από τρίποντο του Κοθρά στην εκπνοή. Μετά την ανάπαυλα η ομάδα του Γκίμα συνέχισε την καλή της απόδοση φτάνοντας την διαφορά στους 10 πόντους 48-38, με το δεκάλεπτο να λήγει 51-44. Σε μία τελευταία προσπάθεια να πάρει το παιχνίδι η ομάδα των Στρατίκη – Νάνη μείωσε στους 6 πόντους (58-52) αλλά κάποια λάθη δεν της επέτρεψαν να επανέλθει, με αποτέλεσμα ο Φίλιππος να πάρει πάλι διαφορά 12 πόντων και να φτάσει στο τελικό 69-63. Για τους νικητές πρώτος σκόρερ  ήταν ο Κοθράς με 15 πόντους ενώ για τους ηττημένους πρώτος σκόρερ ήταν ο Κουτίνας με 14.

Νίκη για τον Ερμή  με αντίπαλο την Χαλκηδόνα με σκορ 67-60. Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με τον Ερμή μπροστά στο σκορ με 16-10. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα του Κυρούδη με καλή άμυνα και κάνοντας ένα επιμέρους σκορ 21-14 πήρε διαφορά 13 πόντων και το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 37-24 υπέρ του Ερμή παρά τον τραυματισμό του Μάρουσιτς. Στην επανάληψη η διαφορά των 8-10 πόντων διατηρήθηκε για τους γηπεδούχους και η τρίτη περίοδος έληξε με 52-44. Στο τέταρτο δεκάλεπτο η ομάδα του Τέντσου έκανε την αντεπίθεση της και με ένα επιμέρους 8-16 μείωσε σε 63-60 αλλά δεν κατάφερε να κάνει την ανατροπή. Η λήξη του παιχνιδιού βρήκε νικήτρια την ομάδα του Λαγκαδά με 67-60. Για τους νικητές πρώτος σκόρερ ήταν ο Πιλκούδης με 18 πόντους ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Δελίδης με 23.

Αυτή ήταν η 4η σερί ήττα για την Χαλκηδόνα, που θα την βάλει σε περιπέτειες εάν δεν κερδίσει την επόμενη αγωνιστική τους Ικάρους Σερρών.

Νίκη στην προσπάθεια που κάνει για την παραμονή της στην κατηγορία πέτυχε η Γέφυρα επί του ουραγού Μακεδονικού. Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και στο 10΄ είχαν πάρει διαφορά 11 πόντων (30-19). Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα του Παράδα αύξησε την διαφορά στους 17 πόντους (49-32), στην λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Στην συνέχεια του παιχνιδιού η ομάδα του Καραμουσαλίδη δεν αντέδρασε και στο 30΄το σκορ ήταν 69-45 υπέρ της Γέφυρας. Η λήξη του αγώνα βρήκε νικήτρια την ομάδα της Γέφυρας με το ευρύ 92-55. Για τους νικητές, που ευστόχησαν σε 13 τρίποντα, πρώτος σκόρερ ήταν ο Αποστολίδης με 26 πόντους και 5 τρίποντα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Ουλουσίδης με 17 πόντους.

Νίκη της ΧΑΝΘ επί του Φαίακα Κέρκυρας με 100-60. Η ομάδα της Κέρκυρας ταξίδεψε στην Θεσσαλονίκη με την ομάδα κάτω των 21, αφού οι βασικοί παίκτες της ομάδας έμειναν στο νησί διαμαρτυρόμενοι γιατί έχουν μείνει απλήρωτοι. Επίσης ο Φαίακας παραμένει χωρίς διοίκηση λόγω αναβολής της εκλογής νέου διοικητικού συμβουλίου. Στα αγωνιστικά η ομάδα του Ζαφειρούδη που παρέταξε και αυτός παίκτες από την Κ21 για το fair play κατάφερε να πάρει κεφάλι στο 10΄με 21-11 και στο ημίχρονο να βρίσκετε μπροστά με  54-22. Το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με 79-35 για την ομάδα της ΧΑΝΘ για να πάρει μια άνετη νίκη με 100-60. Για τους νικητές πρώτοι σκόρερ ήταν οι Τσάμης και Καραγεωργίου με 21 πόντους, ενώ για τους ηττημένους πρώτος σκόρερ ήταν ο Δρακίδης με 16.

Μεγάλη νίκη και για τους Ικάρους Σερρών επί των Φαρσάλων με 71-65 στην προσπάθεια που κάνουν και αυτοί για την παραμονή στην κατηγορία. Στο πρώτο δεκάλεπτο το παιχνίδι ήταν κλειστό και έληξε με σκορ 14-13 υπέρ της ομάδας του Σίσκου. Στην δεύτερη περίοδο οι ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι στο ματς, οι Σερραίοι όμως με ένα ξέσπασμα πήγαν στα αποδυτήρια με 3 πόντους διαφορά (30-27). Μετά την ανάπαυλα οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές και προηγήθηκαν με 10 πόντους (52-42) στο 30΄. Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Ίκαροι διατήρησαν την διαφορά στους 7-10 πόντους και πήραν την νίκη με 71-65. Για τους νικητές πρώτος σκόρερ ήταν ο Κακιούζης με 17 πόντους ενώ για τους ηττημένους πρώτος σκόρερ ήταν ο Γκιουλέκας με 18.