Πέμπτη 7 Φεβρουαρίου 2019

ΑΝΑΣΚΟΠΗΣΗ 16η Αγωνιστική Β Εθνική Βορράς

Το Ανατόλια κατάφερε να κάμψει την αντίσταση του Φίλιππου Βέροιας με 86-70 και να πετύχει την 13η συνεχομένη νίκη του. Στην πρώτη περίοδο οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν δυνατά και βρέθηκαν να προηγούνται με 21-16 με την λήξη του δεκαλέπτου. Στο δεύτερο δεκάλεπτο το κολέγιο ανέβασε την απόδοση του και με ένα επιμέρους σκορ 25-18 πέρασε μπροστά με 41-39 στην ανάπαυλα. Το τρίτο δεκάλεπτο τελείωσε με την ομάδα του Φιλίππου να είναι μπροστά με 61-60. Στο τέταρτο δεκάλεπτο 4 λεπτά πριν τελειώσει το παιχνίδι το σκορ ήταν 71-68 υπέρ του Κολεγίου, ένα ξέσπασμα όμως των γηπεδούχων με εύστοχα σουτ από την περιφέρεια πήραν διαφορά στο σκορ κερδίζοντας τελικά με 86-70 κάνοντας ένα επιμέρους σκορ  15-2 στο τελευταίο τετράλεπτο του παιχνιδιού. Για το Ανατόλια πρώτοι σκόρερ οι Καραποστόλου με 25 πόντους και ο Μπρόζος με 19 ενώ για τον Φίλιππο ο Κοθράς με 19 πόντους.
 Δεύτερη συνεχόμενη εκτός έδρας ήττα για το Αγρίνιο αυτή την φορά από την ομάδα του Ερμή Λαγκαδά με 82-72. Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και η λήξη της πρώτης περιόδου τους βρήκε μπροστά στο σκορ με 32-23. Στην δεύτερη περίοδο το Αγρίνιο ισορρόπησε το παιχνίδι και με ένα επιμέρους 24-16 μείωσε στον ένα πόντο  και πήγε στα αποδυτήρια χάνοντας με 48-47. Μετά την ανάπαυλα οι φιλοξενούμενοι  κατάφεραν να περάσουν μπροστά στο σκορ για να λήξει η τέταρτη περίοδος με 64-60 υπέρ της ομάδας του Αγρινίου. Στις αρχές της τέταρτης περιόδου με τρίποντο του Τασόπουλου το Αγρίνιο πέρασε μπροστά με 69-62 δείχνοντας ότι πάει να καθαρίσει το παιχνίδι, αλλά η ομάδα του Αγγέλη με καλή άμυνα άλλαξε τα δεδομένα στο παιχνίδι και με ένα επιμέρους 20-3 κατάφερε να πάρει την νίκη με 82-72. Για τους γηπεδούχους εξαιρετική εμφάνιση από τους Μάρουσιτς και Γκαμούρα που πέτυχαν 23 πόντους, ενώ για τους φιλοξενούμενους τρομερή εμφάνιση από τον Μιχάλογλου που πέτυχε 24 πόντους.
 Συνεχίζει να ακολουθεί τους πρωτοπόρους Ανατόλια και Αγρίνιο η ομάδα της Ελευθερούπολης αφού κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της μαχητικής Γέφυρας με 67-59. Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για τους γηπεδούχους αφού η λήξη του πρώτου δεκαλέπτου τους βρήκε μπροστά στο σκορ με 19-14. Η δεύτερη περίοδος ανήκει στους φιλοξενούμενους, η ομάδα του Αλμπάνη κάνοντας ένα επιμέρους σκορ 22-8 πέρασε μπροστά στο σκορ και πήρε διαφορά με 36-27 στην λήξη της περιόδου. Μετά την ανάπαυλα οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο συγκεντρωμένοι στο παιχνίδι και με ένα επιμέρους σκορ 21-9 πέρασαν με την σειρά τους μπροστά στο σκορ με 48-45 στην λήξη της περιόδου. Στην τέταρτη περίοδο η Ελευθερούπολη διατήρησε το προβάδισμα στο σκορ για να πάρει τελικά την νίκη με 67-59. Για τους νικητές που είχαν 4εις παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων ξεχώρισαν οι Ιωάννου με 13 πόντους, Καραγιώργος, Στυλίδης και Σταμπουλής με 12 πόντους, ενώ για τους ηττημένους ο Καραγιαννάκης με 13 πόντους.
 Νίκη με 63-61 για τους Μαχητές εκτός έδρας εναντίον του Εσπέρου. Οι Μαχητές με νέο προπονητή στον πάγκο τους τον Χατζηκυριακίδη κατάφεραν με ανατροπή στα τελευταία 3:48 του παιχνιδιού να φύγουν με το διπλό από την Λαμία. Η ομάδα του Σοφογιάννη ήταν μπροστά στο σκορ με 17-16 στην λήξη του πρώτου δεκαλέπτου, στην ανάπαυλα με 32-27 και στην λήξη του τρίτου δεκαλέπτου πήρε και διαφορά 8 πόντους με 52-44. Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι με 3.48 για την λήξη του παιχνιδιού είχαν ξεφύγει με 11 πόντους 60-49, σε εκείνο το σημείο οι φιλοξενούμενοι με τρίποντα των Βογιατζή και Μητσάκη έφεραν την διαφορά στο καλάθι 60-58, με το Δήμα να πετυχαίνει το καλάθι της ανατροπής στα 3'' πριν το φινάλε κάνοντας το 62-61 και κατάφεραν στο τέλος να πανηγυρίσουν την νίκη με 63-61. Για τον Έσπερο πρώτος σκόρερ ο Παπαργυρόπουλος με 20 και για τους Μαχητές ο Μητσάκης με 16.
 Η Χαλκηδόνα συνέχισε τα επιτυχή αποτελέσματα της αφού σε ένα κλειστό παιχνίδι που κυρίαρχο ρόλο είχαν οι άμυνες, κέρδισε τα Φάρσαλα με 51-50. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι καθόλη την διάρκεια του και καμία ομάδα δεν μπορούσε να πάρει διαφορά στο σκορ. Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με την Χαλκηδόνα μπροστά στο σκορ με 16-14. Η ανάπαυλα βρήκε ισόπαλες τις δύο ομάδες με 28-28, ενώ στο τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάρουν μια μικρή διαφορά στο σκορ 43-37. Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο με τελικό νικητή στις λεπτομέρειες την Χαλκηδόνα με 51-50. Οι νικητές είχαν σε καλή μέρα τον Δανάκη με 17 πόντους ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισαν ο Αναγνωστόπουλος και ο Γκιουλέκας με 11 πόντους.
 Διπλό για την Χάνθ στις Σέρρες με 67-55 με αντίπαλο τους Ικάρους. Σε ένα παιχνίδι που  καμία ομάδα δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ και σχεδόν και τα τρία πρώτα δεκάλεπτα έληξαν με τις ομάδες ισόπαλες ή κοντά στο σκορ αφού η πρώτη περίοδος έληξε με 16-13 υπέρ των Ικάρων, η δεύτερη 32-32 και η Τρίτη 49-47 για τους Ικάρους. Στην τέταρτη περίοδο μετά τα πρώτα δύο λεπτά της, η Χάνθ ανέβασε στροφές στην απόδοση της και στο 35΄ πέρασε μπροστά στο σκορ με 60-55 για να την βρει η κόρνα της λήξης νικήτρια με 67-55 κάνοντας ένα επιμέρους σκορ 20-6 στην τελευταία περίοδο. Για τους γηπεδούχους πρώτος σκόρερ ο Θολιώτης με 15 πόντους, ενώ για τους φιλοξενούμενους ο Ζαφειρούδης με 16 πόντους.
 Επιστροφή στις νίκες για τον Φαίακα που κέρδισε τον ουραγό Μακεδονικό με 81-64. Στον πάγκο των γηπεδούχων έκανε το ντεμπούτο του ως πρώτος προπονητής ο Γεωργίου, που ήταν μέχρι πρότινος βοηθός του Κοντογιάννη. Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε ισόπαλο με 19-19. Στην δεύτερη περίοδο οι νησιώτες ανέβασαν την απόδοση τους και η ανάπαυλα τους βρήκε μπροστά στο σκορ με 42-36. Στην τρίτη περίοδο οι γηπεδούχοι με καλή άμυνα και λύσεις στην επίθεση έφτασαν την διαφορά στους 17 πόντους 67-50 με την λήξη του δεκαλέπτου. Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι παίκτες του Γεωργίου συντήρησαν την διαφορά στο σκορ για να πάρουν την νίκη με 81-64. Για την ομάδα του Φαίακα πρώτος σκόρερ ο Περούλης με 17 και για τον Μακεδονικό οι Κουντουράτζογλου και Ουλουσίδης με 19 πόντους.
 Σημαντική νίκη για το Στρατώνι που έκαμψε την αντίσταση της Νίκης Βόλου με 66-60. Η ομάδα του Μύθου μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 20-13 στην λήξη της πρώτης περιόδου. Η ομάδα της Νίκης ανέβασε στροφές στο δεύτερο δεκάλεπτό και κατάφερε να πάρει κεφάλι στο σκορ με 34-33 στην ανάπαυλα. Η ομάδα του Στρατωνίου όμως με ένα επιμέρους 21-10 στην Τρίτη περίοδο πήρε διαφορά δέκα πόντων με την λήξη της περιόδου 54-44. Στο τέταρτο δεκάλεπτο η ομάδα του Γιάσαρη έκανε την αντεπίθεση της και έφτασε το παιχνίδι στο καλάθι αλλά το Στρατώνι κατάφερε να κρατήσει την ψυχραιμία του και να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα με 66-60. Για τους νικητές πρώτος σκόρερ ο Δασκαλόπουλος με 23 πόντους  ενώ για τους ηττημένους ο Κουτίνας με 14 πόντους.