Παρασκευή 1 Μαρτίου 2019

Ανασκόπηση Β Εθνική Βορράς 19η Αγωνιστική

Μεγάλη νίκη για την Ελευθερούπολη που κατάφερε να κάμψει την αντίσταση του πρωτοπόρου Ανατόλια με 67-65. Οι γηπεδούχοι δεν άφησαν το Κολέγιο να ξεφύγει στο σκορ, αφού στην πρώτη περίοδο έχαναν με 19-20 και στο ημίχρονο με 34-36. Μετά την ανάπαυλα, η ομάδα του Παπαδόπουλου μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και πήρε κεφάλι στο σκορ με 55-46 στην λήξη του τρίτου δεκαλέπτου. Στην τελευταία περίοδο το Ανατόλια έκανε την αντεπίθεση του αλλά δεν ήταν αρκετή με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι, που είχαν κορυφαίο τον Σταμπουλή με 27 πόντους, να πάρουν την νίκη με 67-65. Για τους ηττημένους πρώτος σκόρερ ;ήταν ο Καραποστόλου με 17.

Επιστροφή στις νίκες για το Αγρίνιο αφού κέρδισε το Στρατώνι με 75-53. Η ομάδα του Διαμαντάκου μπήκε από την αρχή δυνατά και έχτισε μια διαφορά 8 πόντων, 22-14 με την λήξη της πρώτης περιόδου. Στην δεύτερη περίοδο, με ένα επιμέρους 18-14 πήγε στα αποδυτήρια με διαφορά 12 πόντων 40-28. Μετά την ανάπαυλα, το Αγρίνιο κατάφερε να φτάσει την διαφορά στους 20 πόντους αλλά οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στους 14 πόντους 60-46 στην λήξη της τρίτης περιόδου. Στην τελευταία περίοδο, η ομάδα του Διαμαντάκου συνέχισε την καλή της απόδοση σε άμυνα και επίθεση, με αποτέλεσμα η λήξη του παιχνιδιού να την βρει νικήτρια με 75-53. Για τους νικητές, πρώτοι σκόρερ ήταν ο Τασόπουλος με 22 πόντους και ο Μιχάλογλου με 18, ενώ για τους ηττημένους πρώτος σκόρερ ήταν ο Δοξάκης με 17.

Στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας βρίσκετε ο Φίλιππος Βέροιας, πετυχαίνοντας μια ακόμη νίκη, αυτή την φορά επί του Εσπέρου Λαμίας με 67-57. Από την αρχή του παιχνιδιού, οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα στο σκορ και δεν απειλήθηκαν από τους φιλοξενούμενους. Ο Φίλιππος μπήκε δυνατά στο ματς και στο 10΄ ήταν μπροστά με 15 πόντους, 25-10 ενώ η διαφορά στο σκορ συνέχισε να βρίσκετε σε διψήφια νούμερα, 16 πόντους 43-27 με την λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου ο Έσπερος αντέδρασε και μείωσε την διαφορά στους  7 πόντους  αλλά η ομάδα του Γκίμα είχε τις λύσεις  σε άμυνα και επίθεση για να πάει την διαφορά στους 13 πόντους,  61-48 στο 30΄ και η κόρνα της λήξης του παιχνιδιού να βρει νικήτρια την ομάδα της Βέροιας με 67-57. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ο Σουτζόπουλος με 15 πόντους ενώ για τους ηττημένους ο Παπαργυρόπουλος με 16 πόντους.

Την 10η νίκη της στο πρωτάθλημα πανηγύρισε  η ΧΑΝΘ, που επικράτησε του Ερμή Λαγκαδά με 83-76. Η ομάδα του Ζαφειρούδη, που είχε 5 παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων,  βρέθηκε στο 10΄ να κερδίζει με 25-19 και στην λήξη του πρώτου ημιχρόνου με 43-36. Μετά την ανάπαυλα, η ΧΑΝΘ διατήρησε το προβάδισμα στο σκορ και στο 30΄ ήταν μπροστά με 61-55 και η λήξη του παιχνιδιού την βρήκε να πετυχαίνει μια σπουδαία νίκη με 83-76. Ο Πέτροβιτς με 18 πόντους ήταν ο κορυφαίος  για τους νικητές ενώ για τους ηττημένους που είχαν τέσσερις παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, ξεχώρισε ο Τσιρογιάννης με 19 πόντους.

Επιστροφή στις νίκες για τους Μαχητές, που επικράτησαν του Μακεδονικού με 76-67. Το πρώτο δεκάλεπτο βρήκε και τις δύο ομάδες σχεδόν ισόπαλες 16-15 υπέρ των Μαχητών, αλλά στην δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοση τους και έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο προηγούμενοι με 43-32. Στην επανάληψη δεν άλλαξε κάτι στο παιχνίδι και η ομάδα του Χατζηκυριακίδη πέτυχε την 10η νίκη της στο πρωτάθλημα. Για τους Μαχητές, πρώτος σκόρερ ήταν ο Καραγιαννίδης με 25 πόντους και 6 τρίποντα ενώ για την ομάδα του Καραμουσαλίδη ο Κουντουράτζογλου με 18 πόντους.

Πολύ ενδιαφέρον παιχνίδι εξελίχθηκε στην Γέφυρα, με την τοπική ομάδα να γνωρίζει την ήττα με 67-71 από την Χαλκηδόνα. Η ομάδα του Αλμπάνη μπήκε πιο συγκεντρωμένη στο παιχνίδι και στο τέλος της πρώτης περιόδου ήταν μπροστά με 15-11 και στην λήξη του πρώτου ημιχρόνου με 33-23. Στην επανάληψη όμως, η ομάδα του Τέντσου έκανε την αντεπίθεση της μείωσε στο 30΄ σε 57-51 και κατάφερε στο τέλος του παιχνιδιού να περάσει μπροστά και να κερδίσει το παιχνίδι με 67-71 πετυχαίνοντας την 5η σερί νίκη της. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ο Τσακαλέρης με 19 πόντους  και για τους νικητές ο Κοτσάνος με 22 πόντους
.

Μεγάλο διπλό για την ομάδα του Φαίακα, η οποία κέρδισε τα Φάρσαλα με 79-61. Τα Φάρσαλα με την λήξη του πρώτου δεκαλέπτου ήταν μπροστά στο σκορ με 16-13. Στην δεύτερη περιόδου όμως, οι φιλοξενούμενοι, με ένα επιμέρους σκορ 31-10, πήραν κεφάλι στο παιχνίδι για να λήξει το ημίχρονο με 26-44. Στην τρίτη περίοδο, η ομάδα του Φόρου με αντεπίθεση  μείωσε το σκορ σε 46-54. Στην τέταρτη περίοδο, ο Φαίακας διατήρησε το προβάδισμα και πήρε την νίκη με 61-79. Για τους Θεσσαλούς, πρώτος σκόρερ ήταν ο Γκιουλέκας με 23 πόντους ενώ για τους Κερκυραίους που είχαν 5 παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων ξεχώρισαν ο Σπιτιέρης και ο Νεδέλκος με 15.

Δεύτερη συνεχόμενη νίκη για τους Ικάρους Σερρών, αυτή την φορά επί της  Νίκη Βόλου με 70-59. Το παιχνίδι από την αρχή του ήταν αμφίρροπο, με τις δύο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ και το πρώτο δεκάλεπτο να λήγει 19-18 υπέρ της ομάδας του Σίσκου. Στην δεύτερη περίοδο όμως, οι γηπεδούχοι, με ένα επιμέρους 21-15 ξέφυγαν με 7 πόντους 40-33 στην λήξη της περιόδου. Μετά την ανάπαυλα, η Νίκη Βόλου, με ένα επιμέρους σερί 20-12, κατάφερε να περάσει μπροστά με 52-53 στην λήξη του τρίτου δεκαλέπτου. Στο τέταρτο δεκάλεπτο, οι Ίκαροι ανέβασαν στροφές στην απόδοση τους και έχοντας σωστές επιλογές στην επίθεση κατάφεραν να πάρουν την νίκη με 70-59. Για τους νικητές πρώτος σκόρερ ήταν ο Κακιούζης με 26 πόντους ενώ για τους ηττημένους ο Κουτίνας με 17 πόντους.